Hoe ik van dit huis ons thuis maakte
Toen ik dit huis twee jaar geleden tijdens de bezichtiging (met nog 12 andere mensen) voor het eerst binnenliep, viel mij meteen op hoeveel licht er binnenkwam in de woning. Maar ook wat een bijzondere indeling het huis heeft. Het is geen klassieke rijtjeswoning. Het huis is gebouwd begin 2000 en heeft een soort U-vorm, waardoor de keuken en woonkamer echt apart van elkaar liggen. De woonkamer ligt ook nog eens twee treden lager, wat meteen een heel knus gevoel geeft. Ondanks de vele andere mensen tijdens de bezichtiging, die ook de woning wilden huren, voelde ik heel sterk: dit wordt ons huis.
Aan de achterkant van de woning staat een grote pui met openslaande deuren naar het zonneterras aan het water. Dat geeft mij nog steeds een soort vakantiegevoel. En dan zijn er van die kleine details waar ik meteen blij van werd: de okergele voordeur (okergeel is al 20+ jaar 1 van mijn favoriete kleuren) en het glas-in-lood in de hal waarin diezelfde okergele accenten terugkomen. Ik voelde eigenlijk meteen: ‘Ja, dit is mijn huis. Hier kan ik wel wat van maken.’
De basis van het huis paste alleen nog niet bij mij. Op de hele begane grond lag een witmarmeren vloer, de wanden waren afgewerkt met spachtelputz en boven zat reliëfbehang op de muren die een beetje jaren ’90 aanvoelde. Ik voelde vooral hoeveel mogelijkheden er waren om hier met kleur, materialen en een andere vloer een warme laag aan toe te voegen. Om van dit huis echt mijn thuis te maken is wel echt een reis geweest. Maar dat is helemaal niet erg, een huis hoeft namelijk niet meteen helemaal af te zijn. Voordat ik echt kon gaan inrichten moest ik iets anders doen, de reis naar binnen maken.
Opnieuw beginnen met wat er wel was
Toen ik hier samen met mijn zoontje kwam wonen begon ik qua interieur eigenlijk grotendeels opnieuw. Door de scheiding was ik noodgedwongen opzoek gegaan naar een nieuw huis. Dit huis was echt een pareltje, een cadeautje dat op ons pad kwam. Natuurlijk nam ik een aantal persoonlijke spullen mee uit mijn vorige huis, dingen waar herinneringen aan zitten en die echt bij mij horen. Maar veel meubels heb ik achter moeten laten.
In het begin haalde ik daarom veel via Marktplaats. Onder andere mijn bank (Verzelloni! Italiaans Design hihi), eettafel en salontafel. Sommige dingen waren gratis, ja zoals die designbank, andere kostten bijna niets. Het hoefde voor mij op dat moment ook helemaal niet groots en duur te zijn. Dat kon ook niet. Ik wilde vooral dat we hier konden wonen en dat het langzaam ons huis kon worden. En eigenlijk vind ik het achteraf juist mooi dat het zo is gegaan. Dit huis heb ik niet in één keer ingericht, het is laag voor laag ontstaan. Achteraf voelt het bijna als een spiegel van het proces waar ik zelf de afgelopen jaren in zat.
Mijn huis is niet in één keer af, en dat hoeft ook niet
Wat ik achteraf heel bijzonder vind, is dat ik mijn huis het eerste jaar eigenlijk nauwelijks heb aangepakt. Ik was er eerlijk gezegd nog niet aan toe. Er waren ook teveel zaken waar ik mij op moest focussen en tegelijkertijd wilde ik dit huis wel eigen maken. Ik zat nog midden in het verwerken van het verlaten van mijn vorige huis en blijkbaar had ik die tijd nodig voordat ik hier daadwerkelijk mijn eigen laag (letterlijk) overheen kon leggen. Na ongeveer een jaar heb ik de PVC-vloer over de marmeren vloer neergelegd en ben ik de muren gaan verven met grotendeels mijn eigen kleuren van Flexa. En dat moment heeft veel met me gedaan, samen met mijn liefste mama, waar ik eerder dit jaar helaas afscheid van heb moeten nemen. Samen ons huis verven voelt daarom extra speciaal. Toen de eerste kleur op de muur kwam, werd ik emotioneel. Ik voelde heel sterk: Dit is het moment dat ik dit huis eigen mag maken. Het is mij gegund, ik mag dit nu ervaren. Dit is het moment waarop ik mezelf toesta om weer naar de toekomst te kijken en echt te gaan leven.
Vanaf het moment dat de kleuren op de muren kwamen en de vloer veranderde, ontstond die warmte die ik zo graag om me heen heb. En dit is precies de reden waarom ik zo graag vrouwen inspireer om óók de witte muren te verven, want écht…. het omarmt je letterlijk en zal meer met je doen dan je van te voren zou denken.
Een persoonlijk interieur als reflectie hoe je leeft
Voor mij is een persoonlijk interieur een samensmelting van verschillende kleuren, materialen en elementen waar jij blij van wordt en energie van krijgt. Het is eigenlijk letterlijk hoe jij door jouw ogen naar de wereld kijkt, vertaald naar je huis. Maar voordat ik naar kleur of meubels kijk en het daadwerkelijke plan, vind ik het belangrijk om te kijken naar hoe ik dit huis wil gebruiken. Wat vind ik belangrijk? Hoe beweeg ik mij gedurende de dag door mijn huis? Welke momenten wil ik daar creëren? Hoe valt het zonlicht eigenlijk naar binnen?
In mijn keuken stond bij de vorige bewoners bijvoorbeeld een hele grote, hoge koelkast. Vanuit de eetkamer keek je daar rechtstreeks tegenaan en ik voelde meteen dat ik dat anders wilde. Niet perse het uitzicht wat ik wilde zien haha. Ik koos voor een lage koelkast en vriezer en bedacht vervolgens, hoe tof zou het zijn om hier een bar omheen te bouwen?
Er zat naast de ramen een ruimte waar eigenlijk nog niets mee gebeurde. Hier had ik de eettafel kunnen plaatsen maar dan zou je lange loze ruimte krijgen tussen de keuken en de woonkamer vanwege de u-indeling van de woning. Nu heb ik een soort bar gecreëerd en staan er twee barkrukken. Terwijl je er zit kan je naar buiten kijken. Ik wilde daar echt een plek creëren voor zo’n klein koffiemomentje gedurende de dag. En dat is gelukt 😉 Wel krijgt de bar zelf nog een make-over maar daar kom ik later op terug. Inmiddels heb ik een fantastische oude kast uit India gevonden waar mijn servies in staat. Past perfect op die plek.
Hetzelfde geldt voor de eetkamer. De ruimte tussen de keuken en woonkamer is niet heel breed, dus ik koos bewust voor een lange, smalle eettafel. De vorige bewoners hadden een kleine vierpersoonstafel staan en dat was veel te klein voor de ruimte. Juist zo’n lange smalle ruimte kan wat volume gebruiken. Ik wist wel dat dit de plek zou worden waar we zouden eten, maar óók waar ik af en toe zou werken, Younes kan tekenen en we samen spelletjes kunnen doen. Dat vind ik misschien wel het begin van een persoonlijk huis. Dat je echt kijkt en ervaart, hoe je een ruimte wilt gebruiken.
Mijn eigen mix van kleuren, materialen en stijlen
Als ik kijk naar wat dit huis echt ons huis maakt, speelt kleur daarin natuurlijk een grote rol. Ik hou van kleur, altijd al gedaan. Ik denk dat mijn kleurenpalet door de jaren heen ook best constant is gebleven met steeds weer een andere uitvoering of verhouding. Ik gebruikte onder andere Binti Clay uit mijn eigen Flexa Binti Home kleurencollectie, een zachte aardse peachtint voor de wand bij de eettafel. Daarnaast zie je een zachte geeltint terug die mij doet denken aan de Sahara in de woonkamer. Dit is de kleur Midden Sesam van Flexa.
Ook materialen zijn voor mij belangrijk bij de styling van een interieur. Zoals je ziet op de foto’s speel ik hier graag mee in ons huis. Van geweven stoffen, kelims en verweerde materialen, gecombineerd met bijvoorbeeld de veel strakkere Scandinavische vormen in het eikenhout van mijn eettafel en eetkamerstoelen. Juist die combinatie van stijlen vind ik geweldig, heel werelds en eigen. Scandinavische invloeden, Arabische items, vintage vondsten en moderne elementen komen allemaal samen. Altijd in balans, zacht en warm. Inmiddels is die mix eigenlijk gewoon mijn eigen Binti-stijl geworden. 🙂
De grote Egyptische deur achter de bank in die geweldige roze kleur, mijn eigen fotografie aan de muren, de planten, het textiel: het zijn allemaal lagen die samen ons verhaal vertellen. En wat mij betreft ook echt must have items die een huis veel warmte en persoonlijkheid geeft. Mijn huis is daardoor eigenlijk een samensmelting geworden van verhalen en fases uit mijn hele leven.
Een huis vol herinneringen
Persoonlijkheid komt wat mij betreft ook echt terug in spullen met een herinnering. Vooral items die je niet zomaar opnieuw in een winkel kan kopen omdat er een verhaal aan vastzit. Zo staan er op verschillende plekken in ons huis oude koffers van mijn opa en heb ik kussens liggen die ik in de afgelopen jaren heb verzameld. Ik hecht veel waarde aan de fase in mijn leven waarin ik iets heb gekocht. Sommige producten gaan daardoor echt bij mij horen en verhuizen ieder huis met mij mee.
De kelim voor mijn bank kocht ik bijvoorbeeld toen ik 23 was en voor het eerst op mezelf ging wonen. Die heb ik nog steeds, dit kleed is echt tijdloos en inmiddels letterlijk een item dat bij mij hoort. Ik heb in al die jaren niet echt een ander vloerkleed gehad, alhoewel het mij wel leuk lijkt om eens iets anders neer te leggen haha. Hetzelfde geldt voor de terrakleurige kast naast de bank. Die kocht ik van mijn spaargeld voor mijn eerste huis. Sindsdien is hij met mij meeverhuisd naar ieder huis, en in ieder huis heeft hij weer een andere kleur gekregen. In dit huis wil ik hem nog een andere kleur geven, zeker nu ik een terra kleurige bank heb neergezet, ik vind het nét iets teveel terra. Daar ga ik trouwens nog een aparte blog over schrijven.
En zo kan ik doorgaan. De spiegel met facetglas kocht ik in een periode waarin ik begon met het helpen van vrouwen om hun droomleven te creëren. Iedere keer als ik naar de spiegel kijk herinner ik hoe ik in mijn oude werkkamer zat en dit online programma aan het bouwen was. En inmiddels komen daar ook weer nieuwe herinneringen bij. Het schaakbord dat Younes van mijn moeder heeft gekregen. De brocante spiegel die ik samen met haar in Brussel kocht jaren geleden. Deze items zijn nu natuurlijk nog dierbaarder geworden omdat zij er niet meer is. En de Arabische tekst ‘Ahlan wa sahlan’ in het kleine schilderijtje die ik in een vintage winkeltje in Cairo met mijn vader kocht en nu een plek aan de muur krijgt. Dit is een prachtige Arabische welkomstgroet, maar voor mij dus ook een herinnering aan dat moment samen met mijn vader.
Ik heb spullen die van mijn moeder en oma zijn geweest, een trommel die ik van mijn vader heb gekregen en een kast met een Indiase poort uit het Binti Home Inspiratiehuis. Een plek die natuurlijk ook een belangrijke mijlpaal is geweest in mijn ondernemersleven. Deze kast met Indiase poort heb ik pas geleden samen met mijn broer gebouwd, heel waardevol voor mij! Iedere keer als ik naar die kast kijk denk ik, yes dat hebben we maar mooi samen gedaan.
Eigenlijk vertelt ieder item in huis een verhaal. Soms een persoonlijke herinnering en soms een item wat ik gewoon mooi vindt en in een bepaalde fase van mijn leven heb gekocht. Maar altijd vanuit intentie.
Oud en nieuw versterkt elkaar
Ik heb dus veel meubels en accessoires meegenomen uit eerdere huizen. Tegelijkertijd komt er in ieder huis weer iets nieuws bij. Dat vind ik juist mooi, omdat zo’n nieuw item vervolgens onderdeel wordt van een nieuwe herinnering en een nieuwe fase. Ik weet van veel spullen nog precies waar ik was toen ik ze kocht, hoe ik mij voelde en in welke periode van mijn leven ik zat.
Bij de verhuizing naar dit huis heb ik overigens ook bewust dingen achtergelaten. Sommige spullen waren heel sterk verbonden aan een bepaalde fase en ik voelde dat ze niet mee hoefden naar het volgende hoofdstuk. Ook dat hoort voor mij bij een huis persoonlijk maken, voelen wat nog bij je past en afscheid durven nemen van iets wat niet meer past bij dit nieuwe hoofdstuk. Soms is dat spannend, maar vaak juist bevrijdend. ‘‘Maar hoe zorg je ervoor dat al die verschillende spullen vervolgens wel één geheel worden?” is een vraag die ik je hoor stellen 😉 Voor mij begint dat bij de visie voor het huis. Wat is het kleurenpalet? Welke materialen wil ik gebruiken? Welke vormen komen terug?Wat wil ik voelen in huis. Wie ben ik als persoon? En hoe zie ik mijzelf terug in huis?
Een meubelstuk hoeft echt niet uit dezelfde collectie of dezelfde stijl te komen. Sowieso is dat bijna mijn nummer 1 regel bij het ontwerpen van interieurs 😉 Niet alles in 1 winkel kopen, maar juist mixen en matchen. Als kleuren, materialen of vormen op verschillende plekken terugkomen in de ruimte, ontstaat er vanzelf verbinding. Van de muren naar de meubels en vervolgens weer naar het textiel en de accessoires. Ik verdeel die elementen ook over de verschillende ruimtes. De woonkamer, eetkamer en keuken hebben allemaal een eigen functie en sfeer, maar doordat er een verbindende factor is in kleur, vorm of materiaal, vormt dit samen één geheel. Een interieur is dan echt in harmonie. Zo voelt dat voor mij ook.
En ik hou zelf echt van gezelligheid. Van accessoires, verschillende gestylede hoekjes en mooie dingen om me heen. Ik vind het heerlijk als ieder hoekje zijn eigen verhaal vertelt en tegelijkertijd onderdeel is van het grotere geheel. En hier is ook niet iets ‘goed’ of ‘fout’. Misschien wil jij juist minder spullen omdat dit rust geeft (zit ook zeker een kern van waarheid in) maar tegelijkertijd gaat het echt om, wélke spullen zet je dan neer. Door dat ik een mix van persoonlijk en sfeervolle accessoires neerzet, voelt het toch als rust en sfeer. Ondanks dat er overal wel wat staat.
Een huis hoeft niet in één keer af
En nog steeds is mijn huis in progress. De eetkamerbank wil ik verder afmaken met heerlijke kussens, de bar wordt nog betegeld en de hal wil ik helemaal gaan verven als een warme entree.
Ik geloof ook helemaal niet dat een interieur in één keer klaar hoeft te zijn. Met alle Instagram huizen die soms binnen de kortste keren helemaal mooi zijn, is dit misschien ook wel even goed om te realiseren. Soms uit noodzaak omdat het financieel even niet lukt maar neem dit mee in je gedachte Jouw huis inrichten mag stap voor stap. En trouwens, een huis inrichten kan voor ieder budget 🙂 En daarom kan het juist fijn zijn om eerst een tijdje ergens te wonen en te voelen: wat heeft dit huis nodig? Maar ook: wat heb ík nodig? Wat wil ik graag om me heen zien? Ik vind het eigenlijk juist leuk dat er nog dingen zijn om naar uit te kijken om mee aan de slag te gaan. Uiteraard ga ik dat in The Home Journal delen, ik kan niet wachten!
Een huis dat met je meegroeit
Als ik nu op de bank zit en om me heen kijk, zie ik al die verschillende verhalen terug, zelfs die we al in dit huis samen hebben gecreëerd. De grote Arabische poort met alle boeken. Mijn fotografie aan de muren. Maar ook de spullen die al jarenlang met mij meereizen. Uiteindelijk zit thuis voor mij niet alleen in de spullen natuurlijk.
Het zit ook in de heerlijke bank die ik voor Younes en mij heb gekocht, en wat echt even als een mijlpaal voelde. Omdat ik op een punt was gekomen weer mooie items voor in huis te kunnen komen. Die bank staat dan ook symbool voor ons thuis. De bank waarop we samen movie nights houden en spelletjes spelen. Maar ook de keuken, waar ik niet blij mee ben, maar door de zelfgemaakte bar wél een fijne plek van heb gemaakt om mijn koffie te drinken. De routines die we nu al in huis hebben gecreëerd en de plekken waar we ons fijn voelen, ik ben er trots op. Ik heb dit huis zo gecreëerd dat we hier heerlijk kunnen wonen, werken en spelen. En juist daardoor voelt het voor mij als een rustige, warme basis, als ons thuis.
Hoe pas je dit toe in je eigen huis?
Als jij nu naar je eigen huis kijkt na het lezen van dit verhaal ben ik benieuwd wat je voelt. Kijk je om je heen en denk je, ja dit mag ook wel wat persoonlijker? Goed is om te beseffen dat je jezelf niet meteen afvraagt welke kleur er op de muur moet maar eerst écht gaat kijken. Waar word je op dit moment blij van in huis? En waarom word je daar blij van? Zijn het de kleuren of het materiaal? Een herinnering die hieraan verbonden is wat je eigenlijk was vergeten? Maar ook wat zijn ruimtes waar je minder blij van wordt, wat juist meer aandacht mag krijgen, en waarom? Bewustwording en écht kijken brengen soms verrassend mooie keuzes met zich mee. Want welk gevoel zou je graag willen creëren in huis?
Als ik die vragen voor mezelf beantwoord, kom ik uit bij het gevoel van thuis waar mijn identiteit die bestaat uit verschillende werelden mooi terugkomt, waar ik mij door herinneringen kan laten omarmen en vooral het gevoel heb dat ik echt mijzelf kan zijn. Door de verzameling van warme kleuren, verweerde materialen, een combinatie van stijlen en persoonlijke elementen voel ik mij helemaal thuis. En fotografie, planten en textiel zijn voor mij bijvoorbeeld echte sfeermakers die niet mogen ontbreken in een huis. Jouw antwoorden kunnen natuurlijk totaal anders zijn. En dat is juist wat een persoonlijk interieur zo mooi maakt.
Hoe voelt jouw huis op dit moment?
Zoals ik hierboven al schreef is het goed om echt even stil te staan bij jouw huis. Wellicht wil je ook iets meer van jezelf terug zien in huis maar weet je niet goed waar en hoe je mag beginnen. Ik heb, voor de lancering van deze website, een quiz gemaakt, omdat ik voelde dat ik een stukje mee wil helpen aan het creëren van die bewustwording. Met mijn Binti Home quiz ontdek je waar jij op dit moment staat met je interieur en welke volgende stap bij jou past.
Heel veel succes, bedankt voor het lezen van mijn eerste blog sinds jaren. Een blog over ons thuis en een mooie start van alles wat nog komen gaat. Ik kan niet wachten!
Laat je een reactie achter wat je van deze blog vind?
Veel liefs Souraya
Foto’s: Portretfoto’s van mij zijn gemaakt door Villa Sparkles
De Interieurfoto’s heb ik zelf gefotografeerd.
Hoe wil je verder ontdekken?
Style your Home Guidance
Persoonlijk interieuradvies voor een huis dat weerspiegelt wie jij bent.
Meer om te ontdekken
Nieuwe tafellamp met glas en brass in mijn kantoor
Styling ideas for your christmas table decorations part2